Rozmiar działalności
Large
Sektor
Ochrona środowiska i zwierząt
Cele
Podnoszenie świadomości dotyczącej misji organizacji
Wizualizacja danych na mapie
Zbiórka funduszy
Zdjęcia
Jane Goodall Institute
Wyzwanie
Celem Jane Goodall Institute jest ochrona afrykańskich małp człekokształtnych (szczególnie szympansów) i ich siedlisk. Aby projekty organiazacji były skuteczne, trzeba korzystać z najlepszej dostępnej wiedzy i jak najbardziej dokładnych danych, pozwalających opracowywać, wdrażać i oceniać działania ochronne oraz monitorować ich efekty. Konieczne jest też aktywne i przejrzyste zaangażowanie darczyńców – od lokalnych społeczności po instytucje państwowe.
Historia
W 2006 roku organizacja Jane Goodall Institute (JGI) zaczęła publikować w internecie codzienne aktualności dotyczące badań nad szympansami oraz programu badawczego rozpoczętego przez Jane Goodall w 1960 roku.
Dzięki wykorzystaniu narzędzi oferowanych przez Google Earth organizacja może dokumentować, wizualizować i udostępniać informacje na temat wylesiania lokalnym społecznościom, instytucjom państwowym oraz potencjalnym darczyńcom. Te narzędzia do tworzenia map pozwalają organizacji JGI pokazać zanikające siedliska oraz skutki ubóstwa, w tym wylesianie i niezrównoważone rolnictwo.
„Informacje z monitorowania lasów są przydatne nie tylko dla mieszkańców wioski. Służą one do realizacji globalnego projektu monitorowania lasów i zasobów naturalnych”.
Dr Lilian Pintea, wiceprezes ds. ochrony gatunków, JGI
Wpływ
W 2009 roku zachęceni zainteresowaniem i sukcesem swojej działalności w internecie pracownicy JGI zaczęli korzystać z Google Earth Engine, pakietu Open Data Kit (ODK), smartfonów, tabletów oraz technologii chmury, by wspierać lokalne społeczności w celu skuteczniejszego monitorowania lasów i zarządzania nimi.
Pracownicy JGI wykorzystują te narzędzia, by monitorować wykorzystanie gruntów i rezerw drzewnych w zachodniej Tanzanii, śledzić ilości biomasy i dwutlenku węgla w suchych lasach tropikalnych i lasach typu miombo, a także by modelować potencjalne rozmieszczenie szympansów w parkach narodowych Tanzanii.
Organizacja JGI stworzyła też aplikację Forest Watcher, która ułatwia pobieranie, lokalizowanie, weryfikowanie i zgłaszanie alertów dotyczących wylesiania. Opracowano też kurs online na potrzeby programu angażującego młodzież. Kurs powstał przy użyciu oprogramowania Google Coursebuilder i z wykorzystaniem Moich Map oraz innych narzędzi Google do tworzenia map.
W Ugandzie i Tanzanii JGI używa pakietów ODK oraz tabletów z Androidem, by prowadzić szczegółową inwentaryzację i mapowanie zasobów prywatnych właścicieli lasów, a także monitorować lasy na terenach wiejskich w celu przygotowania kraju do wdrożenia inicjatywy REDD.
We współpracy z Woods Hole Research Center i dzięki wsparciu rządu norweskiego JGI wykorzystuje technologię Google Earth Engine do stworzenia w Tanzanii systemu monitorowania poziomu biomasy i dwutlenku węgla w suchych lasach tropikalnych i lasach typu miombo.