Sprawdź, gdzie, kiedy i jak robimy zdjęcia sferyczne
Poznaj kolorową flotę Google Street View i sprawdź, jak robimy zdjęcia sferyczne, aby stworzyć z nich mapę całego świata.
Źródła zdjęć
Zdjęcia Street View pochodzą z 2 źródeł – od Google i od naszych współtwórców.
Treści, których właścicielem jest Google, są oznaczone jako „Street View” lub „Mapy Google”. Na naszych zdjęciach automatycznie rozmywamy twarze i tablice rejestracyjne.
Obok treści publikowanych przez współtwórców umieszczamy nazwę konta danego użytkownika, którą można kliknąć. Czasem dodajemy też jego zdjęcie profilowe.
Gdzie robimy zdjęcia w tym miesiącu
Przemierzamy świat samochodem i pieszo, aby zrobić zdjęcia, które pozwolą odkrywać świat w jeszcze przyjemniejszy sposób. Jeśli chcesz pomachać członkom naszego zespołu, sprawdź poniżej, kiedy pojawią się oni w Twojej okolicy.
Data | Obszar |
---|
Data | Obszar |
---|
Ze względu na czynniki od nas niezależne (pogoda, remonty dróg itp.) nasze samochody mogą nie jeździć lub możemy wprowadzić drobne zmiany w harmonogramie. Pamiętaj też, że podajemy konkretne miasta, ale możemy fotografować również mniejsze miejscowości w okolicy.
Flota przygotowana na odkrywanie cudów świata
Odwiedziliśmy niezwykłe miejsca na wszystkich 7 kontynentach, ale to jeszcze nie koniec. Zanim wyruszymy w drogę, rozważamy wiele czynników, takich jak ukształtowanie terenu, warunki klimatyczne i gęstość zaludnienia, aby dobrać odpowiednią flotę i zrobić najlepsze zdjęcia.
Samochód Street View
Trekker
Odzwierciedlanie rzeczywistości w mapach
Gdy zdjęcia są już zrobione, pora przenieść je na Twój ekran. Poznaj kulisy pracy naszego zespołu.
-
Gromadzenie zdjęć
Na początek musimy fizycznie objechać i sfotografować miejsca, które mają się znaleźć w Street View. Planując nasze przejazdy, bierzemy pod uwagę wiele czynników, w tym pogodę i gęstość zaludnienia poszczególnych obszarów. Na tej podstawie możemy ustalić, kiedy i gdzie możemy zrobić zdjęcia najlepszej jakości.
-
Dopasowywanie zdjęć
Aby dopasować każde zdjęcie do jego geograficznego położenia na mapie, łączymy sygnały z czujników na samochodzie, które zbierają dane o lokalizacji GPS, prędkości oraz kierunku jazdy. Pozwala nam to odtworzyć dokładną trasę przejazdu, a w razie potrzeby również przechylić i wyrównać zdjęcia.
-
Przekształcanie zdjęć w zdjęcia sferyczne
Aby uniknąć luk w zdjęciach sferycznych, sąsiadujące ze sobą aparaty wykonują częściowo nakładające się zdjęcia, które później „zszywamy” w jeden obraz obejmujący 360 stopni. Następnie stosujemy specjalne algorytmy do przetwarzania zdjęć, które pozwalają zminimalizować widoczność „szwów” i utworzyć płynne przejścia.
-
Wyświetlanie odpowiednich zdjęć
Szybkość odbijania promieni laserów samochodu od powierzchni dostarcza nam informacji o tym, jak daleko znajduje się budynek lub obiekt, oraz pomaga w tworzeniu modelu 3D świata. Gdy w Street View wskażesz myszą miejsce znajdujące się w pewnej odległości, ten model określi najlepszą panoramę do wyświetlenia w danej lokalizacji.