Podróż po równinach Kenii
Na północ od góry Kenia, na brzegach rzeki Ewaso Ngiro znajduje się rezerwat Samburu. Słonie z tego regionu od ponad 20 lat są przedmiotem badań organizacji Save the Elephants. Poznaj krajobrazy, ludzi i przyrodę Samburu.
Rozumieć i chronić słonie
Indywidualnie zidentyfikowane słonie
1 450
Zarejestrowane obserwacje w terenie
20 655
Godziny śledzenia za pomocą systemu GPS
845 000
Oto Pilipili z rodziny Spices. Pilipili oznacza w suahili papryczkę chili. Rodzinom słoni nadaje się nazwy tematyczne, a każdy jej członek otrzymuje imię związane z danym tematem. Nowo narodzonym słoniom nadaje się kody numeryczne, które nawiązują do matki i roku urodzenia. Za Pilipili znajduje się 5-letnie słoniątko z kodem M63.9410. Obejrzyj to miejsce
Ten 16-letni samiec jest synem słonicy o imieniu Ebony, głowy rodziny Hardwoods, która została zabita przez kłusowników w 2011 roku. Samce mają bardziej okrągłe głowy i są większe. Dorosłe samce słoni grupują się w stada, odchodzą od swoich rodzin i spędzają więcej czasu z innymi samcami lub szukają samicy. Samiec w wieku około 30 lat zaczyna regularnie przechodzić okresy samczej furii, zwiększając swoje szanse na prokreację. Obejrzyj to miejsce.
Słonie są bardzo towarzyskie i spędzają dużo czasu z rodziną i innymi słoniami. Mogą rozpoznać setki innych słoni. Po lewej stronie widzimy Alto z rodziny Clouds z małym słoniątkiem, a słonica po prawej to Habiba z rodziny Suahili Ladies (na szyi ma nadajnik GPS!). Po tym, jak jej matka została zabita przez kłusowników, osierocona Habiba dołączyła do rodziny Spices do czasu, aż urodziła własne dziecko. W tle widać jej córkę oraz Laylę z rodziny Suahili Ladies i jej słoniątko. Obejrzyj to miejsce
Poznaj rodziny słoni z Samburu
Struktura rodzinna jest dla słoni bardzo ważna, a jej zachowanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowej populacji słoni. Organizacja Save the Elephants zidentyfikowała i monitoruje ponad 70 rodzin w Samburu. Poznaj ją lepiej.
Ochrona kenijskich słoni
W ostatnich latach Afrykę dotknął kryzys kłusowniczy, który w okresie 2001-2012 pochłonął ponad 100 tys. słoni. Specjalna grupa osób i organizacji wspólnie pracuje na tym, by je chronić. Dowiedz się więcej o walce o przyszłość afrykańskich słoni.
Nadajniki
Nadajniki
Organizacja Save the Elephants śledzi słonie w ich naturalnym środowisku za pomocą nadajników GPS umieszczonych na specjalnych obrożach. Monitorowanie słoni pozwala określić wzorce przemieszczania się, obserwować zmiany w zachowaniu i nadzorować bezpieczeństwo poszczególnych zwierząt. Do tej pory takie nadajniki umieszczono na 266 słoniach w całej Afryce.
Monitorowanie
Monitorowanie
Monitorowanie słoni odbywa się z ziemi, z nieba i przez śledzenie sygnału GPS. Naukowcy spędzają wiele godzin, gromadząc informacje o zachowaniu i przemieszczaniu się słoni. W niektórych miejscach, np. w rezerwacie Lewa Wildlife Conservancy, dane z nadajników są wysyłane do Google Earth, dzięki czemu można śledzić słonie w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Patrolowanie
Patrolowanie
W Afryce toczy się wojna o przyszłość słoni. W Samburu tresowane psy tropią kłusowników w buszu. Kenya Wildlife Service, rezerwat Samburu i społeczne rezerwaty Northern Rangelands Trust wspólnie walczą z kłusownictwem. Podejmowane przez nich działania przynoszą efekty – w 2014 roku, po raz pierwszy od kryzysu, który rozpoczął się sześć lat wcześniej, liczba urodzeń słoni przekroczyła liczbę zgonów. W innych częściach Afryki walka nadal trwa.
Powrót na łono natury
Powrót na łono natury
Fundacja David Sheldrick Wildlife Trust zajmuje się ochroną przyrody w Afryce, w tym słoni. W ramach projektu dla sierot w Nairobi zranione i osierocone słonie są przygotowywane do powrotu do naturalnego środowiska. Słoniątka znajdują się pod całodobową opieką ludzi, którzy przygotowują je do życia w społeczności, zwiększając ich szanse przetrwania po powrocie na łono natury.
Planowanie
Planowanie
Słonie Samburu przemieszczają się z jednego obszaru do drugiego, korzystając z wąskich ścieżek zwanych „korytarzami”. Podróżując przez te korytarze, często napotykają zagrożenia w postaci ludzi i pojazdów. Kierując się danymi GPS rejestrowanymi przez Save the Elephants, organizacja Mount Kenya Trust zabezpieczyła teren i zgromadziła środki na budowę podziemnego przejścia dla słoni pod autostradą.
Rezerwat Samburu to obszar chroniony w północnej Kenii, około sześć godzin jazdy od stolicy, Nairobi. Topografia rezerwatu obejmuje tak różne krajobrazy, jak bujne lasy łęgowe, suche sawanny i skaliste góry. Rzeka Ewaso Ngiro biegnie wzdłuż południowej granicy rezerwatu i jest źródłem życia dla ludzi, roślin i zwierząt.
Samburu to skupisko dzikiej przyrody, której sprzyjają gorąca i sucha sawanna, nierówny teren i płynąca nieopodal rzeka. Luty i marzec to najgorętsze miesiące, po których następują dwie pory deszczowe w ciągu roku. Suchy krajobraz jest usiany gajami palmowymi położonymi wśród wydm, a w oddali widać zarysy gór Koitogor i Ololokwe.
Turyści przyjeżdżają do Samburu, aby zobaczyć słonie, lamparty, lwy, żyrafy i ponad 450 gatunków ptaków. Tylko tutaj żyją zebry Grevy'ego z charakterystycznymi cienkimi paskami, szerokimi, zaokrąglonymi uszami i dużym tułowiem. Podczas safari można zobaczyć somalijskie strusie, krokodyle nilowe i duże stada oryksów. Wszystkie te zwierzęta są przystosowane do życia na pustyni i preferują gorące środowiska. Obejrzyj to miejsce.
Słonie w rezerwacie Samburu to jedna z najdokładniej zbadanych populacji słoni na świecie. Badania na tym obszarze są prowadzone od 20 lat, dlatego słonie są bardzo ufne i zdarza się, że podchodzą do pojazdów, zwłaszcza jeżeli jest to ciężarówka Save the Elephants. Słonie mają wyjątkową pamięć przestrzenną i znają granice rezerwatu Samburu – znajdując się na jego bezpiecznym terenie, zachowują się znacznie spokojniej. Obejrzyj to miejsce.
Słonie odgrywają ważną rolę w budowaniu krajobrazu. Pomagają rozsiewać nasiona, zjadając owoce z drzew i roznosząc nasiona w swoich odchodach. Zdzierają korę z drzew, hamując rozwój roślinności, stymulując jej odrastanie i głębsze osadzanie nasion. W czasie suszy wykopują doły w poszukiwaniu wody, które później wykorzystują inne zwierzęta. Słonie mają ogromny wpływ na krajobraz.
Założona w 1993 roku organizacja Save the Elephants dba o zabezpieczenie przyszłości słoni i utrzymanie ekologicznej integralności miejsc, w których żyją. Siedziba organizacji znajduje się w Nairobi, ale jej działalność obejmuje całą Afrykę i polega na poznawaniu i ochronie słoni. Główny obóz badawczy mieści się w Samburu, gdzie słonie są monitorowane z ziemi, z nieba i przez śledzenie sygnału GPS. Przeprowadzane badania stanowią punkt wyjściowy do podejmowania decyzji i działań mających na celu poprawę relacji między słoniami i ludźmi. Obejrzyj to miejsce
W 1960 roku biolog Iain Douglas-Hamilton rozpoczął w Tanzanii pierwsze badania behawioralne nad dzikimi słoniami. Do ich liczenia i śledzenia ich ruchów wykorzystywał lekki samolot. W 1993 roku założył organizację Save the Elephants i wkrótce jako przedmiot nowego, długoterminowego badania nad słoniami wybrał wyjątkowo łagodne i ufne słonie z Samburu. Badania prowadzone w Samburu podnoszą globalną świadomość trudnej sytuacji słoni i tworzą rozwiązania mające na celu zabezpieczenie przyszłości tego gatunku.
Organizacja Save the Elephants nie tylko prowadzi badania z powietrza, ale też monitoruje poszczególne słonie za pomocą obroży z nadajnikami GPS. Aby móc śledzić lokalizację słonia, weterynarze usypiają go i umieszczają wokół jego szyi obrożę. Zgromadzone dane pomagają naukowcom zrozumieć wzorce przemieszczania się tych zwierząt, a także śledzić codzienne życie konkretnych słoni. Analiza danych GPS pozwala też otrzymywać automatyczne powiadomienia, gdy słoń przestanie się poruszać. Do tej pory umieszczono takie nadajniki na 266 słoniach w całej Afryce.
Kiedy organizacja Save the Elephants zebrała sporą ilość danych z nadajników GPS umieszczonych na słoniach, zaczęła szukać sposobu na ich wizualizację. W 2006 roku nałożyła je po raz pierwszy na cyfrowy krajobraz Google Earth, co umożliwiło skuteczniejszą obserwację słoni. Obecnie organizacja korzysta z Google Earth do analizowania ponad 5 milionów lokalizacji zarejestrowanych dla 266 słoni w okresie ponad 17 lat.
Przemierzające krajobraz słonie często napotykają drogi, domy, gospodarstwa i ludzi. Konflikt ludzi i słoni to poważny problem w ochronie słoni, a jedną z metod ochrony tych zwierząt jest zapewnienie im bezpiecznego przejścia. Monitorowanie słoni zainspirowało ludzi do budowy tunelu, który umożliwia bezpieczne przejście pod tą ruchliwą drogą. Obejrzyj to miejsce.
Kłusownictwo to największe zagrożenie dla przetrwania słoni afrykańskich. Słonie są zabijane dla kłów, które są sprzedawane na całym świecie. Zabijanie starszych słoni ma niszczycielski wpływ na struktury rodzinne i pozostawia wiele osieroconych słoniątek. Zwalczanie kłusownictwa wymaga nie tylko surowych kar, które zniechęcą kłusowników, ale także zmniejszenia popytu na wyroby z kości słoniowej.
Dla plemienia Samburu śmierć słonia stanowi stratę kulturową. Kłusownictwo zaburza życie ludzi, którzy żyją obok słoni, bo przestępcy przemierzają te obszary w poszukiwaniu kości słoniowej. Organizacja Northern Rangelands Trust angażuje lokalną społeczność w ochronę przyrody, przekształcanie gruntów w rezerwaty i tworzenie możliwości gospodarczych przez turystykę, co jeszcze dobitniej pokazuje wartość słoni w Samburu.
Ci strażnicy stoją na pierwszej linii frontu w walce z kłusownictwem, ryzykując życie w obronie kenijskich słoni. Zbierają informacje od miejscowej ludności i lokalnych organizacji i wraz z psami tropiącymi poszukują śladów nielegalnej działalności. Nagradzane za swoją działalność organizacje Lewa Wildlife Conservancy i Kenya Wildlife Service pomogły zmniejszyć liczbę słoni zabitych przez kłusowników w północnej Kenii do mniej niż 1% całej populacji – to wielkie zwycięstwo w trudnej walce o słonie.
Co dzieje się z potomstwem słoni zabitych przez kłusowników? Założona w 1977 roku fundacja David Sheldrick Wildlife Trust zapewnia pomoc dla zwierząt w potrzebie, w tym sierot. W sierocińcu dla słoni mieszczącym się w Nairobi opiekunowie karmią i trenują słonie, przystosowując je do życia w stadzie. Taka opieka to podstawa w wychowaniu zdrowych słoni tak, by mogły wrócić na wolność. Pracownicy fundacji Sheldrick Trust wychowali ponad 180 małych słoni. Obejrzyj to miejsce.
W 2012 roku organizacja Save the Elephants po raz pierwszy poprosiła o wykonanie panoramicznych zdjęć 360° słoniom w ich naturalnym środowisku w Samburu za pomocą Trekkera Street View. Nie każdy może przyjechać do Samburu, ale każdy może zobaczyć słonie na safari online. Badacze i miłośnicy słoni mają nadzieję, że bezpośrednia możliwość kontaktu z tymi zwierzętami w internecie sprawi, że ludzie uwrażliwią się na ich los i chętniej pomogą zabezpieczyć ich przyszłość.
Ratowanie słoni w Samburu
Podania plemienia Samburu mówią o wspólnym pochodzeniu ludzi i słoni. Od 20 lat to miejsce jest też główną bazą organizacji Save the Elephants. Zobacz, jak jej oparte na danych badania zrewolucjonizowały ochronę tego gatunku.
Wiadomość od
Iaina Douglasa-Hamiltona
Poznałem ten cudowny świat pięćdziesiąt lat temu, gdy zacząłem badać słonie nad jeziorem Manyara w Tanzanii. Całkowicie pochłonęły mnie te wspaniałe stworzenia i piękne środowisko, w którym żyją – gęste lasy, rozległe równiny, kręte rzeki, jeziora, wulkany, nagie warstwy lawy, od buszu, przez pustynię, po wysokie, górskie szczyty.
Samburu to jeden z tych krajobrazów. Dla mnie jest najcenniejszy, bo jest moim domem. Cieszę się, że mogę pokazać to ukochane miejsce w Street View, i umożliwić wszystkim ludziom wirtualną podróż po krainie słoni. Mamy nadzieję, że poznanie tego obszaru w Mapach Google i Google Earth pozwoli ludziom lepiej zrozumieć słonie – na tyle, by zaangażowali się w ich ochronę.
Słonie i inne dzikie zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Pozwólmy na to, by piękno natury mogło przetrwać razem z nami. Pokazujemy nasze słonie online, aby inni mogli się z nimi „spotkać”, doświadczyć piękna ich siedlisk i uświadomić sobie potrzebę pilnych działań, które pozwolą je chronić. Im lepiej rozumiemy mieszkańców świata przyrody, tym skuteczniej możemy pomóc im przetrwać i rozwijać się na tej planecie. Dołącz do nas w walce o ochronę afrykańskich słoni.
– dr Iain Douglas-Hamilton, Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego,
założyciel organizacji Save
the Elephants
15 września 2015 r.
Poznaj organizację Save the Elephants
Dzięki badaniom prowadzonym z powietrza i za pomocą nadajników GPS organizacja Save the Elephants zajmuje czołowe miejsce na świecie wśród organizacji badających słonie. Poznaj naukowców i miłośników słoni, którzy poświęcają życie na to, by zapewnić słoniom bezpieczniejszą przyszłość.
Dowiedz się więcej

Misją organizacji Save the Elephants jest zabezpieczenie przyszłości słoni,
utrzymanie integralności ekologicznej miejsc, w których żyją, uświadamianie
ludziom inteligencji tych zwierząt i różnorodności ich świata oraz rozwój
tolerancji między tymi dwoma gatunkami.
savetheelephants.org

Zafascynowanie jednej rodziny Kenią i jej dziką przyrodą doprowadziło do założenia fundacji David Sheldrick Wildlife Trust – obecnie najbardziej skutecznego programu ochrony i rehabilitacji osieroconych słoni na świecie oraz jednej z pionierskich organizacji ochrony przyrody i siedlisk w Afryce Wschodniej. sheldrickwildlifetrust.org

Rezerwat Lewa Wildlife Conservancy to nagradzany katalizator i model ochrony społeczności, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz listę obszarów chronionych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Lewa to serce ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej turystyki w północnej Kenii. lewa.org

Region Samburu jest zamieszkany od początków ludzkości, a lokalny samorząd dba o poprawę dobrobytu ludzi, zwierząt i geograficznego krajobrazu tego regionu. Samorząd Samburu prowadzi projekty związane z gospodarką, edukacją w zakresie infrastruktury oraz ochroną przyrody, aby zwiększyć dostępność regionu i jego bezpieczeństwo. samburu.go.ke

Misją organizacji Kenya Wildlife Service jest ocalenie dla potomności ostatnich
wielkich gatunków i wyjątkowych miejsc na Ziemi. Jej celem jest zrównoważona
ochrona kenijskiej przyrody i jej siedlisk, zarządzanie zasobami przyrodniczymi
oraz zapewnienie im wszechstronnych zastosowań publicznych we współpracy z
zainteresowanymi stronami.
kws.go.ke

Google Earth Outreach to program, który powstał, aby pomagać organizacjom non-profit i pożytku publicznego na całym świecie wykorzystywać Google Earth i Mapy Google do ilustrowania i promowania swojej niezwykle ważnej działalności. Projekty Earth Outreach mają na celu między innymi ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego oraz działalność humanitarną. google.com/earth/outreach