Zasady dotyczące niechcianego oprogramowania
W Google uważamy, że jeśli skoncentrujemy się na użytkowniku, reszta przyjdzie sama. Nasze Zasady dotyczące oprogramowania zawierają ogólne zalecenia, jak tworzyć programy, które zapewnią jeszcze większą wygodę użytkowników. W dodatkowych zasadach poniżej rozszerzamy te zalecenia, określając podstawowe kryteria dla przyjaznego oprogramowania w internecie. Oprogramowanie naruszające te zasady może być szkodliwe, dlatego staramy się chronić przed nim użytkowników.
Ustaliliśmy, że większość niechcianego oprogramowania ma co najmniej jedną z tych podstawowych cech:
- Wprowadza w błąd, obiecując korzyści, których w rzeczywistości nie przynosi.
- Próbuje nakłonić użytkownika do instalacji lub instaluje się razem z innym programem.
- Nie informuje użytkownika o swoich głównych lub istotnych funkcjach.
- W nieoczekiwany sposób wpływa na system użytkownika.
- Trudno je usunąć.
- Zbiera lub przesyła informacje osobowe bez wiedzy użytkownika.
- Jest w pakiecie z innym oprogramowaniem, a jego obecność nie jest ujawniana.
W przeciwieństwie do tego programy, które spełniają podstawowe kryteria opisane poniżej, są zgodne z duchem naszych Zasad dotyczących oprogramowania i przydatne dla użytkowników. W miarę pojawiania się nowych przypadków będziemy dopracowywać te zasady. Zapraszamy też do zamieszczania swoich uwag i propozycji na naszym forum pomocy.
Przejrzysta instalacja oraz pełne informacje
Proces instalacji oprogramowania musi być prosty i zrozumiały oraz wynikać ze świadomych decyzji podejmowanych przez użytkownika. Korzyści zainstalowania programu powinny być wyraźnie przedstawione.
- Kod programu powinien być podpisany ważnym kluczem zweryfikowanym przez odpowiedni urząd certyfikacji, który udostępnia potwierdzone informacje o wydawcy.
- Pobieranie oprogramowania może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy użytkownik wyrazi na to zgodę, klikając wyraźnie oznaczony przycisk pobierania.
- Podczas instalacji wszystkie główne i najważniejsze funkcje oprogramowania powinny być opisane prostym i zrozumiałym językiem w dobrze widocznych, czytelnych komunikatach na ekranie.
- Użytkownik musi mieć realną możliwość sprawdzenia oraz zatwierdzenia wszystkich głównych lub ważnych proponowanych opcji instalacji i zmian w systemie. Na przykład podczas instalacji program może wymieniać poszczególne proponowane zmiany ustawień, informować, że zbiera dane osobowe użytkownika, oraz podawać linki do dodatkowych informacji o każdej zmianie.
- W trakcie instalacji muszą zostać wymienione wszystkie programy zawarte w pakiecie. Żadne oprogramowanie nie może instalować się niezauważalnie, bez pozwolenia użytkownika. Nazwa i główne lub ważne funkcje każdego programu, który zostanie zainstalowany, muszą być widoczne dla użytkownika. Użytkownik powinien mieć możliwość rezygnacji z instalacji całego pakietu (wszystkich oferowanych produktów) oraz jego poszczególnych składników.
- Przed procesem instalacji i w trakcie jego trwania oprogramowanie nie może
w żaden sposób wprowadzać użytkownika w błąd. Przykłady działań wprowadzających
w błąd:
- Podawanie fałszywych lub błędnych informacji o stanie systemu użytkownika. Na przykład błędnych informacji związanych z ochroną przed wirusami, wydajnością lub optymalizacją systemu, nową wersją wtyczki itp.
- Twierdzenie lub sugerowanie, że oprogramowanie to oficjalny produkt jakiejś firmy lub jej partnera, gdy nie jest to prawdą.
- Pobieranie opłat za oprogramowanie, które w innym miejscu jest dostępne bezpłatnie, bez ujawniania tej informacji użytkownikowi ani wyjaśniania, jaka usługa dodatkowa uzasadnia opłatę.
- Cytowanie niepotwierdzonych lub nieprawdziwych rekomendacji.
- Oprogramowanie i strona pobierania muszą zawierać link do umowy licencyjnej użytkownika końcowego (licencji użytkownika) lub do warunków korzystania z usługi.
Proste usuwanie
Wyłączenie lub odinstalowanie oprogramowania nie może sprawiać użytkownikom trudności.
- Po zainstalowaniu oprogramowania instrukcje odinstalowywania muszą być łatwo dostępne i proste do zastosowania oraz wyraźnie odróżniać się od innych informacji.
- Podczas odinstalowywania użytkownicy muszą otrzymać jasne i dobrze widoczne instrukcje, jak przywrócić poprzednie ustawienia przeglądarki i/lub komputera.
- Oprogramowanie musi udostępniać przejrzysty proces odinstalowywania i nie może
w żaden sposób wprowadzać użytkownika w błąd, by zapobiec odinstalowaniu.
Przykłady działań wprowadzających w błąd:
- Podawanie fałszywych lub błędnych informacji o możliwym negatywnym wpływie odinstalowania programu na system lub prywatność użytkownika.
- Pobieranie opłat za usunięcie oprogramowania.
- Umieszczanie dodatkowych komunikatów czy ofert, które są niepotrzebne w procesie odinstalowywania.
- Ustawienie opcji ukrycia oprogramowania zamiast jego usunięcia jako domyślnej w programie odinstalowującym.
- Odinstalowanie nie może wpływać na pliki niepowiązane z programem.
- Wyłączenie lub usunięcie oprogramowania musi być pełne. Zmiany w konfiguracji, które wpływały na działanie zainstalowanego już oprogramowania, muszą zostać cofnięte. Po odinstalowaniu żaden element oprogramowania nie może być uruchomiony ani automatycznie włączać się później – samodzielnie lub w wyniku działania innego programu.
Wyraźnie opisane działanie
Zainstalowane oprogramowanie musi działać w oczekiwany sposób i przynosić użytkownikowi obiecane korzyści.
- Po zainstalowaniu program nie może pobierać czy instalować dodatkowego oprogramowania ani wprowadzać zmian w ustawieniach systemu innych niż wymienione podczas instalacji, chyba że robi to na wyraźne, świadome polecenie użytkownika.
- Podczas korzystania z usług lub aplikacji Google oprogramowanie musi używać publicznie dostępnych interfejsów API Google oraz przestrzegać związanych z nimi warunków interakcji z systemem użytkownika i dowolnym zainstalowanym programem. Dodatkowo oprogramowanie musi być zgodne ze wszystkimi innymi obowiązującymi zasadami Google.
- Programy, które zmieniają ustawienia systemu, muszą wyraźnie określać, co zostało zmienione i jak użytkownik może cofnąć zmiany.
- Po instalacji programy nie mogą wprowadzać użytkownika w błąd ani działać
w nieoczekiwany sposób. Przykłady działań wprowadzających w błąd lub
nieoczekiwanych:
- Wyświetlanie fałszywych lub błędnych informacji o stanie systemu.
- Ukrywanie lub maskowanie działania oprogramowania. Działanie w inny sposób po uruchomieniu w środowisku wirtualnym.
- Zmniejszanie funkcjonalności systemu. Zmiana mapowania urządzeń wejściowych, chyba że program robi to na wyraźne, świadome polecenie użytkownika.
- Uniemożliwianie użytkownikowi kontrolowania oprogramowania bądź zakłócanie kontroli nad innym programem zainstalowanym w systemie lub dostępu do niego.
- Wpływanie na integralność innych programów, w tym wyłączanie lub omijanie zabezpieczeń i środków ochrony, chyba że program robi to na wyraźne, świadome polecenie użytkownika.
- Przechwytywanie i przekierowywanie ruchu sieciowego, chyba że jest to określona i zamierzona funkcja oprogramowania.
- Oprogramowanie nie może wysyłać spamu. Nie może też wstawiać reklam, chyba że to jego określona i zamierzona funkcja.
- Jeśli oprogramowanie wprowadza aktualizacje, powinno wyraźnie powiadamiać o tym użytkownika. Użytkownik musi mieć realną możliwość sprawdzenia oraz zatwierdzenia wszystkich głównych lub istotnych aktualizacji i zmian w systemie.
Ochrona przed wykradaniem informacji
Oprogramowanie, które zbiera lub przesyła dane osobowe użytkownika, musi wyraźnie o tym informować.
- Oprogramowanie, które zbiera i/lub przesyła dane osobowe użytkownika, musi wyraźnie o tym informować, wyjaśniając prostym i zrozumiałym językiem, jakie dane są zbierane lub przesyłane oraz w jakim celu. Te informacje powinny być czytelne i dobrze widoczne na ekranie. Należy je podać przede wszystkim wtedy, gdy zbieranie danych nie jest oczywistą funkcją oprogramowania.
- Oprogramowanie nie może zbierać informacji poufnych (takich jak dane konta bankowego) bez odpowiedniego szyfrowania.
Dobre towarzystwo
- Jeśli oprogramowanie zawiera program innej firmy, autor jest odpowiedzialny za uzyskanie od tej firmy odpowiedniego zezwolenia na umieszczenie go w pakiecie.
- Jeśli oprogramowanie jest oferowane w pakiecie, wszystkie programy z tego pakietu muszą być zgodne z tymi wskazówkami.